OCHRONA LASÓW 30.08.2016

Zabierz wspomnienia, nie trofeum. Zapraszamy na Rykowisko do Puszczy Białowieskiej

rykowisko-grafika-03.jpg

17 września 2016 r. w Białowieży startuje doroczny obóz dla miłośników przyrody, którzy przyjadą tu z całej Polski, by podziwiać widowiskowy spektakl natury, jakim jest rykowisko jeleni szlachetnych. To już siódma odsłona społecznej akcji „Rykowisko dla jeleni, nie dla myśliwych” organizowanej przez Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Zachęcamy do udziału w przyrodniczym obozie i spędzenia kilku dni w Puszczy Białowieskiej słuchając koncertujących jeleni.

"Rykowisko dla jeleni" to społeczna kampania mająca na celu promocję rykowiska jako wyjątkowej atrakcji przyrodniczo-turystycznej. To także udana próba zerwania ze stereotypem, że jest to sezon zarezerwowany wyłącznie dla myśliwych oraz apel na rzecz dostosowania gospodarki łowieckiej do potrzeb ochrony przyrody.

Zamiast ruszać do lasu z bronią, zabieramy w teren lornetki, aparaty fotograficzne i przewodniki do oznaczania tropów zwierząt. Nie zakłócając życia zwierząt, wracamy z wycieczek bogatsi o niezapomniane wrażenia a czasem też o nagrania i zdjęcia. Takie rekreacyjne spędzanie czasu w pięknych okolicznościach przyrody Puszczy Białowieskiej z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. Obserwacja rykowiska to także korzyści dla lokalnej społeczności. Dzięki promocji jelenich godów, sezon turystyczny w Puszczy Białowieskiej trwa nawet do połowy października.

Jak co roku apelujemy: niech rykowisko będzie festiwalem życia, nie igrzyskami śmierci. Gody są kluczowym momentem w życiu zwierząt, a ich wynik rzutuje na przyszłości całej populacji, dlatego większość gatunków łownych podlega w okresie rozrodczym ochronie. Także jelenie powinny mieć szansę na przekazanie swoich genów przyszłym pokoleniom w sposób rządzony jedynie prawami natury. Odstrzał jeleni w tym wrażliwym okresie to potężne zakłócenie ich biologii, dlatego postulujemy objęcie ich w tym czasie ochroną i zaprzestanie organizowania polowań podczas rykowiska.   

Obóz przyrodniczy „Rykowisko dla jeleni” potrwa od 17 do 24 września 2016 roku w Białowieży.

Stowarzyszanie zapewnia uczestnikom zakwaterowanie i pokrywa 50% kosztów wyżywienia (posiłki wegetariańskie lub wegańskie). W tym roku dzięki uprzejmości Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków nocujemy w Stacji Terenowej PTOP. W obozie mogą wziąć udział tylko osoby pełnoletnie. Przyjechać można na cały czas trwania obozu albo tylko na kilka dni. Warunkiem wzięcia udziału w obozie jest wcześniejsze zgłoszenie i otrzymanie informacji z potwierdzeniem oraz informacjami technicznymi o miejscu i organizacji obozu.

Liczba miejsc noclegowych ograniczona. Zgłoszenia udziału w obozie kierujcie na adres: [email protected].

W tym roku mamy w planach wyjątkowe atrakcje: wycieczkę po Puszczy z przewodnikiem oraz prelekcje ekspertów. 23 września spotkamy się w większym gronie miłośników dzikiej przyrody i sympatyków Stowarzyszenia, by wspólnie świętować jesienną równonoc.   Zapraszamy do udziału w obozie i wspólnych obserwacji. Niech w tym roku Wasze wrażenia będą najwspanialszymi trofeami przywiezionymi z rykowiska! Jednocześnie podkreślamy, że akcja społeczna „Rykowisko dla jeleni, nie dla myśliwych” ma na celu propagowanie pozytywnego spędzania czasu w lesie, bezkrwawych łowów i ochrony przyrody, nie zaś antagonizowanie poszczególnych grup społecznych i środowisk. Podczas obserwacji na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo uczestników obozu oraz dobrostan dzikich zwierząt. Nacisk kładziemy przede wszystkim na słuchanie rykowiska, nie dążąc do spotkań z jeleniami za wszelką cenę w sposób, który mógłby im zaszkodzić.

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Osoby kontaktowe:

Radosław Ślusarczyk
tel. 660 538 329; e-mail: [email protected]
ul. Jasna 17, 43-360 Bystra
tel.: (+48) 33 817 14 68

Zgłoszenia udziału w obozie:
Diana Maciąga,
e-mail: [email protected]