OCHRONA LASÓW 08.03.2017

Tną nawet stuletnie dęby – w Puszczy znów wycinka niezgodna z prawem

puszcza-na-deski-641x453-kadr.jpg

Leśne patrole Fundacji Dzika Polska obnażyły kolejne nieprawidłowości dotyczące wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Choć resort środowiska walczy z kornikiem drukarzem żerującym na świerkach, wycięto ponad setkę dębów, w tym w wieku około stu lat.

Ujawniona wycinka dotyczy dębów w siedliskach grądowych na obszarze Natura 2000 Puszcza Białowieska. Tymczasem zarówno plan zadań ochronnych jak i plan urządzania lasu nie przewidują żadnej ingerencji leśników w miejscu, gdzie rosły ścięte dęby. Co więcej, takie działanie jest wprost sprzeczne z zapisami planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska, zgodnie z którymi gospodarka leśna i plantacyjna zdefiniowane zostały jako zagrożenie dla puszczańskich grądów.

Skandaliczny jest także fakt, że w wyniku tego procederu zostało pogwałcone, uchwalone w 1998 roku moratorium Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na wycinkę starych, ponad stuletnich drzew w Puszczy Białowieskiej. Na domiar złego, pod topór poszły dęby znajdujące się w objętej zakazem wycinki strefie Światowego Obiektu Dziedzictwa UNESCO. Po raz kolejny obecność Puszczy na tej prestiżowej liście jest zagrożona w wyniku działań Lasów Państwowych i Ministra Szyszki.

Drzewa zostały ocenione przez przyrodników jako zdrowe – zaledwie kilka z nich było martwych lub zamierających. Postulaty walki z kornikiem nie znajdują tu żadnego uzasadnienia. Wydaje się bardziej niż prawdopodobne, że jedynym celem, który przyświecał leśnikom w tej sytuacji, był komercyjny zysk ze sprzedaży wartościowego drewna.

„Minister Szyszko pokazał, że polskie i europejskie dziedzictwo przyrodnicze jest dla niego warte tyle co wartość dębowych desek1. Za to antypolskie działanie powinien zostać zdymisjonowany w trybie pilnym”

komentuje tę sytuację Radosław Ślusarczyk ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Osoba kontaktowa: Radosław Ślusarczyk
tel. 660 538 329; e-mail: [email protected]
ul. Jasna 17, 43-360 Bystra


1. Rynkowa cena 1m2 parkietu dębowego, oscyluje w granicach 80-150 zł.

Deklaracje podatkowe

Przekaż 1,5%

Wesprzyj nasze działania przekazując 1,5% swojego podatku. Pobierz bezpłatny, bezpieczny program do rocznego rozliczenia podatkowego PIT.

Puszcza Białowieska

Artykuły w Miesięczniku Dzikie Życie