OCHRONA LASÓW 01.06.2017

Akademia na Zrębie – 4 czerwca 2017, godz. 12.00, parking Stara Białowieża

akademia-na-zrebie-getresponce-600px.jpg

Przyjedź do Puszczy i weź udział w Akademii na Zrębie. To wyjątkowa akcja – wspólna inicjatywa miłośników przyrody, aktywistów i lokalnej społeczności, której celem jest przeciwstawienie się zamienianiu Puszczy w plantację desek.

Czy wiedzieliście, że Puszcza zapewniła przetrwanie żubrom, a żubr przyczynił się do ochrony Puszczy Białowieskiej? Czy wiedzieliście, że 50% lasów gospodarczych Puszczy to wciąż lasy naturalne? Czy wiedzieliście, że wilki i martwe drzewa wspierają naturalne odnowienie lasu?

Puszcza jest wyjątkowa, ale jej unikatowość ginie na naszych oczach. Prowadzona masowa wycinka i sztuczne nasadzenia zamieniają naszą dziką Puszczę w zwykły las gospodarczy. Jedyny naturalny nizinny las w Europie – wielogatunkowy, wielowarstwowy, wielowiekowy zamieniany jest w las, jakich wiele: jednogatunkowy, jednowarstwowy, jednowiekowy... Nie możemy się na to zgodzić!

O ostatniej wyspie pierwotnej przyrody opowie nam dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN – prof. nadzw. dr hab. Rafał Kowalczyk, leśnik z wykształcenia. http://www.zbs.bialowieza.pl/artykul/385.html

Zanim dotrzemy na miejsce Akademii, przemaszerujemy z transparentami przez Puszczę – zobaczymy jej piękno, ale i rany zadane przez gospodarkę leśną. Nie może Cię zabraknąć!