OCHRONA LASÓW 14.06.2017

Zakończyła się dwudniowa blokada wycinki Puszczy Białowieskiej

puszcza-blokada-2017-06-14-img-3344-622.jpg

Po 35 godzinach aktywiści Greenpeace, Dzikiej Polski, Pracowni na rzecz Wszystkich Istot i obrońcy Puszczy z Czech i Rumunii zakończyli czwartą blokadę ciężkiego sprzętu służącego do wycinki Puszczy Białowieskiej. Maszyny dziś nie wyjadą już do lasu.

- Udało nam się zatrzymać dewastację Puszczy przez kolejne dwa dni, a nadchodzący długi weekend oznacza, że w praktyce na jeszcze dłużej. Opuszczamy blokadę, ale nie przerywamy działań. Już jutro zaczynamy wielkie święto – Weekend dla Puszczy. Puszcza i lokalni mieszkańcy sprzeciwiający się wycince potrzebują wsparcia. Wiemy, że tysiące osób są gotowe jej bronić przed zgubnymi decyzjami ministra środowiska. Co więcej, sprzeciw społeczny przynosi kolejne efekty: dla ruchu turystycznego otwarto znaczną część zamkniętego wcześniej nadleśnictwa Białowieża. To pokazuje, jak ważne jest głośne mówienie o tym, że las należy do każdego z nas i każdy z nas ma do niego prawo – powiedziała Marianna Hoszowska z Greenpeace, zachęcając do odwiedzenia Puszczy podczas nadchodzącego długiego weekendu.

Była to już czwarta w ciągu ostatnich dwóch tygodni blokada ciężkiego sprzętu do wycinki Puszczy. Zaczęła się we wtorek przed szóstą rano. Poza aktywistami z Polski w akcji wzięły udział osoby z Czech i Rumunii. W ten sposób chciały one zamanifestować swój sprzeciw wobec wycinania Puszczy Białowieskiej - obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO. – Puszcza to wielki skarb nie tylko miejscowej ludności, nie tylko wszystkich Polek i Polaków, ale całej ludzkości. W obronie Puszczy interweniuje Komisja Europejska, wobec decyzji ministra środowiska negatywnie wypowiadają się także eksperci UNESCO, naukowcy z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych oraz tysiące ludzi – mówi Katarzyna Jagiełło.

Harwestery zostały zablokowane na dwa dni. Dzięki temu udało się powstrzymać wycinkę około pół tysiąca drzew w cennych przyrodniczo fragmentach Puszczy. To najdłuższa jak do tej pory blokada sprzętu wycinającego Puszczę. Dziękujemy serdecznie przyjaciołom z Czech za wsparcie – mówi Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska.

Aktywiści kontynuowali blokadę także w nocy. Dzięki temu udało się powstrzymać wycinkę w cennych przyrodniczo fragmentach Puszczy przez kolejne dni. Ale to nie koniec działań Obrońców Puszczy. Obecnie przygotowują się oni do Weekendu dla Puszczy, czterodniowego maratonu wydarzeń, do udziału w którym zaproszeni są wszyscy, którym zależy na zachowaniu Puszczy dzikiej i naturalnej. W dniach 15-18 czerwca na osoby, które przyjadą do Puszczy czekają między innymi koncert Stanisława Sojki, spacer i spotkanie z Adamem Wajrakiem, pokaz filmu „Przecież tu jest wszystko…”, spacery ornitologiczne i wycieczki do Rezerwatu Ścisłego, spotkania z ciekawymi osobami, warsztaty artystyczne i zajęcia dla dzieci.

Więcej informacji na www.obroncypuszczy.pl/weekend

Kontakt:
Radosław Ślusarczyk, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, [email protected], 660 538 329
Marianna Hoszowska, [email protected], 664 066 372
Adam Bohdan, Dzika Polska, [email protected], 532 284 313

Fot. Ivona Mleczko