OCHRONA LASÓW 13.08.2017

Ponad 800 osób na Spacerze dla Puszczy zorganizowanym przez lokalnych mieszkańców

puszcza-spacer-2017-08-13-img-9476.jpg

13 sierpnia lokalni mieszkańcy Puszczy Białowieskiej sprzeciwiający się wycince zorganizowali Spacer dla Puszczy, w którym wzięło udział ponad 800 osób. Spacer był zwieńczeniem Białowieskich Dni Kultury Pokoju. 

Spacer dla Puszczy był zupełnie wyjątkowym wydarzeniem - pokazał ogromne poparcie mieszkańców dla ochrony i idei powołania na terenie całej Puszczy Białowieskiej parku narodowego. Pomimo deszczu w Spacerze dla Puszczy wzięło udział około 800 osób z regionu Puszczy, ale także z Polski i z zagranicy. Puszcza jest przecież naszym dobrem wspólnym.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy pomóc tym cudownym ludziom w organizacji przemarszu. Jest moc, a cel coraz bliżej – komentuje Sylwia Szczukowska z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Podczas Spaceru pojawiło się też kilku przedstawicieli Straży Leśnej, którzy rozdawali uczestnikom marszu wodę. To miły gest, ale znacznie milszym, a w dodatku zgodnym z decyzjami UNESCO i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, byłoby natychmiastowe zaprzestanie wycinki. Nielegalna wycinka Puszczy Białowieskiej przez Lasy Państwowe to gwóźdź do trumny zaufania społecznego i etosu leśników. 

Nie dajmy się oszukać: bez reformy Lasów Państwowych i objęcia całej Puszczy parkiem narodowych ten las nigdy nie będzie właściwie chroniony. Dziękuję organizatorom marszu. Będziemy robić wszystko, by wesprzeć lokalną społeczność i oddolne ruchy bo to w ich rękach jest ochrona Puszczy – podsumowuje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. 

Organizatorami Marszu byli „Lokalsi przeciwko wycince”.

Osoba kontaktowa:
Radosław Ślusarczyk, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, tel. 660 538 329, [email protected]