OCHRONA LASÓW 12.12.2017

Ostatni etap prawnego sporu o Puszczę Białowieską – Komisja: Puszczy nie można przekształcać w las gospodarczy

wyrok-szyszko-puszcza-slider-puszcza-674x440.jpg

Dziś przed Trybunałem Sprawiedliwości UE odbyła się rozprawa, która ma rozstrzygnąć, czy minister Szyszko złamał prawo, podpisując aneks zwiększający wycinkę w Puszczy Białowieskiej. Jest to pierwsza i prawdopodobnie ostatnia rozprawa w sprawie głównej. Jej rezultat poznamy najprawdopodobniej już w pierwszych miesiącach 2018 roku.

Przedstawicielka Komisji Europejskiej podczas rozprawy nie dała się przekonać słowom Jana Szyszki i mocno podkreśliła, że strona polska musi przestrzegać prawa unijnego również prowadząc gospodarkę leśną i wezwała ministra Szyszkę do zatrzymania przekształcania Puszczy Białowieskiej w las gospodarczy. Jako koalicja organizacji pozarządowych (ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Dzika Polska, Greenpeace Polska, Fundacja Greenmind, OTOP, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF Polska) oczekujemy, że wyrok w tej sprawie zapadnie jak najszybciej i minister Szyszko wycofa się z decyzji o zwiększeniu pozyskania drewna, która w sposób ewidentny łamie europejskie prawo środowiskowe.

Zarówno od strony naukowej, jak i prawnej sytuacja wydaje się jednoznaczna i tak też przedstawiała ją dzisiaj przedstawicielka Komisji Europejskiej – zwiększenie wycinki w Puszczy Białowieskiej łamie prawo i ma wyraźnie negatywny wpływ na chronione gatunki i siedliska. Od początku roku w Puszczy wycięto około 180 tysięcy drzew, z czego około połowę w stuletnich, naturalnych drzewostanach objętych ochroną.

Próby zaciemnienia obrazu i wprowadzenia w błąd opinii publicznej przez resort środowiska nie przyniosły rezultatu. Lekceważenie prawa przez ministra Szyszkę, który nie wstrzymał wycinki mimo wyraźnego sądowego nakazu, sprawiło, że Trybunał Sprawiedliwości po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej zagroził karami finansowymi na samym początku postępowania, czyli przy nałożeniu środków tymczasowych.

Jedynym sposobem na to, by prawidłowo chronić Puszczę Białowieską jest uczynienie jej w całości parkiem narodowym. Jesteśmy przekonani, że jako kraj, który ceni swoje dziedzictwo narodowe, stać nas, by nadać Puszczy najwyższą ochronę, jaką gwarantuje polskie prawo.

20 lutego w sprawie wypowie się Rzecznik Generalny a wyrok poznamy kilka tygodni później.

Więcej informacji:
Radosław Ślusarczyk, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, tel. 660 538 329, [email protected]