OCHRONA LASÓW 28.03.2018

Nagroda im. Anny Laszuk dla Obrońców Puszczy Białowieskiej

Obrona Puszczy Białowieskiej uhonorowana!  Przedstawiciele Pracowni na rzecz Wszystkich Istot mieli wczoraj zaszczyt i ogromną radość uczestniczyć w ramach Koalicji Kocham Puszczę oraz z Obozem dla Puszczy i Lokalsami Przeciwko Wycince na gali wręczenia Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk za ratowanie przed dewastacją najpiękniejszego lasu w Europie.

Co roku laureatami tego wyróżnienia są ludzie lub organizacje, nagradzane za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość. W tym roku statuetka przedstawiające dwa łabędzie należy się Wszystkim tym, którzy tak jak potrafili najlepiej, bronili najcenniejszego lasu w naszej strefie klimatycznej.

Byli tacy, którzy stawali naprzeciwko harvesterów i tacy, którzy wkładając nie mniej wysiłku, pracowali na rzecz Puszczy przy biurkach, byli też inni, którzy pojawiali się na zorganizowanej przez Pracownię manifestacji w czasie zjazdu UNESCO w Krakowie oraz na innych protestach w całej Polsce, a byli w końcu też ci, którzy wspierali nasze działania na różne sposoby, choćby podpisuąc petycje. Dziękuję Wam wszystkim! To nagroda dla ludzi, którzy potrafili się sprzeciwić i stać się głosem dzikiej przyrody.

Obrońców Puszczy nie da zamknąć się w prostych ramach, w prostej definicji - mówił podczas laudacji Jakub Medek wymieniając zarówno zaangażowane organizacje, mieszkańców z okolic puszczy sprzeciwiających się wycince, naukowców, prawników, przyrodników i ludzi podpisujących petycje, a następnie podsumował - ta cała niepisana koalicja, to pospolite ruszenie, dokonało rzeczy pozornie niemożliwej stanęło naprzeciwko ministra środowiska, naprzeciwko Lasów Państwowych, właściwie naprzeciwko całego aparatu państwa, jak Dawid naprzeciw Goliata i jak Dawid z tym Goliatem wygrało. Dzisiaj w Puszczy panuje cisza. Nie ma tam już harvesterów. Nie ma też już ministra Jana Szyszki, który stracił stanowisko.

Wygraliśmy ważna bitwę, ale to nie koniec walki. Wciąż monitorujemy sytuację w Puszczy Białowieskiej i nie spoczniemy dopóki cały obszar tego unikatowego w skali światowej lasu, nie zostanie objęty całkowitą ochroną. Bądź z nami! Nie odPuszczamy! 

CAŁA PUSZCZA PARKIEM NARODOWYM!

Zdjęcie pochodzi z facebookowej relacji z gali przyznania Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk.

Deklaracje podatkowe

Przekaż 1,5%

Wesprzyj nasze działania przekazując 1,5% swojego podatku. Pobierz bezpłatny, bezpieczny program do rocznego rozliczenia podatkowego PIT.

UNESCO! Powstrzymaj wycinkę Puszczy

Artykuły w Miesięczniku Dzikie Życie

Marsz Entów dla Puszczy Białowieskiej 2016