OCHRONA LASÓW 29.06.2018

Czy Minister Środowiska powstrzyma asfaltowanie Puszczy?

puszcza-narewkowska-petycja1-674x440_1.jpg

Od 2 lipca rozpocznie się asfaltowanie drogi Narewkowskiej, biegnącej w sercu Puszczy Białowieskiej. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot przekazała dziś ministrowi środowiska Henrykowi Kowalczykowi prawie 18 tysięcy podpisów pod petycją o powstrzymanie dalszej dewastacji Puszczy przez Lasy Państwowe i zatrzymanie asfaltowania. Podpisy były zbierane przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot oraz Greenpeace.

Droga Narewkowska biegnie w wyjątkowo cennym miejscu – na granicy z Białowieskim Parkiem Narodowym oraz tuż przy kilku rezerwatach przyrody. Przez wiele lat była to gruntowa droga leśna służąca turystom do dotarcia do wyjątkowych atrakcji BPN, np. do Kosego Mostu. Droga ta jest od 3 lat zamknięta dla turystów i mieszkańców. W tym czasie służyła jako wielka składnica wyciętych drzew. Lasy Państwowe zmodernizowały drogę przez budowę systemu odwodnienia oraz poszerzenie jezdni, nielegalnie wycinając w tym celu drzewa. Drogę utwardzono kruszywem. 2 lipca leśnicy zamierzają rozpocząć asfaltowanie.

Fatalne dla przyrody skutki miało położenie nowego asfaltu na tak zwanej Drodze Carskiej w Biebrzańskim Parku Narodowym. Masowo giną tam zwierzęta, w tym gatunki chronione. Park jest bezradny i może tylko rozpaczliwie apelować do kierowców, by zwolnili. Nie popełniajmy takich samych błędów w Puszczy. Liczymy, że Minister Środowiska wyleje zimny prysznic na Lasy Państwowe, które systemowo niszczą nasze dziedzictwo, jakim jest Puszcza Białowieska – mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

O zatrzymanie asfaltowania drogi Narewkowskiej do Ministra Środowiska apelowali także naukowcy oraz organizacje przyrodnicze. O wyjaśnienia w sprawie modernizacji drogi poprosił Ministra również Premier Morawiecki. Skargę zarejestrowała Komisja Europejska, która przygląda się inwestycji. Protest poparła też część lokalnych mieszkańców.

Podstawowym elementem rozwoju regionu jest turystyka oparta na unikatowości Puszczy Białowieskiej. Nie możemy wprowadzać działań, które niszczą te zasoby. Droga Narewkowska powinna jak wcześniej służyć turystom i mieszkańcom. Powinna być przygotowana w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu szkodzić przyrodzie. Pieniądze na tę drogę w kwocie 12 milionów Lasy Państwowe mogłyby przeznaczyć na ochronę Puszczy, czyli wsparci potencjału turystycznego regionu.

Kontakt:
Radosław Ślusarczyk, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, tel. 660 538 329, [email protected]