OCHRONA LASÓW 11.12.2008

Łukoil nie odpuszcza Puszczy

Koncern Łukoil nie podjął ostatecznej decyzji o rezygnacji z budowy bazy paliw w miejscowości Leśna, ale prace zmierzające do wyboru tej lokalizacji nie są kontynuowane – tak brzmi oświadczenie Łukoil Polska.

We wrześniu br. ujawnione zostały plany budowy bazy paliw w pobliżu Puszczy Białowieskiej. W osadzie Leśna planowano lokalizację, co najmniej, 20 zbiorników na benzynę, gaz i olej, z których największe miały pomieścić 5 tys. m3 paliw.

Dziś nie wiadomo, jaki będzie los terenów, które upodobały sobie puszczańskie żubry i rysie – gatunki o znaczeniu priorytetowym dla Unii Europejskiej. W oświadczeniu dla PAP, służby prasowe Łukoil Polska podały, że „Nie można więc stwierdzić, że Łukoil podjął ostateczną decyzję o rezygnacji z budowy w Leśnej”.

Kilka tygodni temu gmina Narewka wydała decyzję o konieczności przygotowania tzw. pełnej wersji raportu o oddziaływaniu na środowisko potencjalnej bazy paliwowej na skraju Puszczy Białowieskiej. Decyzja jest prawomocna, oznacza to, że potencjalny inwestor musi wykonać wszelkie wymagane w tej sytuacji ekspertyzy.

Przyszłość terenu Leśnej jest więc nadal otwarta.

Czytaj więcej: