OCHRONA LASÓW 01.03.2006

BISON dla Puszczy Białowieskiej

3 marca – dzień międzynarodowej solidarności dla Puszczy Białowieskiej.

Białowieża International Solidarity Network (BISON) to nazwa światowej akcji obywatelskiej dla Puszczy Białowieskiej.

W dniu 3 marca 2006 r. w wielu miastach świata (m. in. Londyn – Wielka Brytania, Bratysława – Słowacja, Helsinki – Finlandia, Kampala – Uganda, Dublin – Irlandia, Lipsk – Niemcy, Colombo – Sri Lanka, Praga – Czechy, Pretoria – Afryka Południowa, Sydney, Brisbane, Canberra – Australia, Bukareszt – Rumunia, Seul – Korea Płd., Toronto – Kanada, Kijów – Ukraina, Tokio – Japonia, Nowy Jork – USA) odbędą się akcje solidarności dla Puszczy Białowieskiej pod hasłami „Jedna Puszcza!”. Międzynarodowa delegacja BISON będzie tego dnia w Warszawie aby spotkać się z Prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi świata na to, że ostatni na niżu Europy las naturalny o cechach pierwotnych ulega ciągłej degradacji skutkiem trwających po stronie polskiej i białoruskiej wyrębów i braku spójnej wizji ochrony i zarządzania, Tylko 15% polskiej części jest parkiem narodowym. Tysiące listów jakie od wielu dni napływają ze świata do prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wizyty w polskich ambasadach mają wzmocnić apel do prezydenta RP o objęcie osobistym protektoratem Puszczy Białowieskiej.

W styczniu br. czworo przedstawicieli BISON z USA, Białorusi, Hiszpanii i Polski złożyło prezydentowi RP apel z prośbą o podjęcie inicjatywy ustawodawczej i interwencję w obronie Puszczy (konkretnie: chodzi o objęcie ochroną wszystkich fragmentów naturalnego pochodzenia, bo nie były one sadzone ręka ludzką i stanowią o wyjatkowym charakterze Puszczy; opracowanie planu ochronnego dla całego obszaru Puszczy w oparciu o waloryzację przyrodnicza i kulturowa przy szerokiej konsultacji ponadregionalnej; zaprzestanie ingerencji w naturalne procesy na obszarach objętych ochrona.

Należy stworzyć plan objęcia całej polskiej części Puszczy parkiem narodowym pozyskując dla tego planu miejscowe społeczności. W porozumieniu ze stroną białoruską należy dążyć do utworzenia ponadnarodowego rezerwatu Puszczy Białowieskiej – obszaru dziedzictwa ludzkości, do wypracowania wspólnych dla całej Puszczy zasad ochrony.

W związku z tą światowa akcją w samej Białowieży odbędzie się koncert niezależnego białoruskiego artysty Todara, sygnatariusza apelu do prezydenta i zespołu „W-Z Orkiestra”. Inicjatorzy akcji dla ratowania Puszczy Białowieskiej postanowili przekazać cały dochód z koncertu na odbudowę spalonej w grudniu szkoły w Białowieży.

Z ramienia BISON:

Film "Nie wolno wycinać starych drzew"

Akcje dla Puszczy, 1994 i 1995