OCHRONA LASÓW 11.10.2023

Zapowiedzi ważnych zmian dla lasów w czasie debaty wyborczej „Uczyńmy lasy znów pięknymi”

CKF_1490

Wczoraj, 10 października br., odbyła się jedyna w Polsce debata wyborcza w całości poświęcona lasom. Kandydatki i kandydaci liczących się partii politycznych odpowiadali na pytania, dotyczące pomysłów na zmiany w zarządzaniu polskimi lasami, a także na perspektywę lepszej ich ochrony. Padły konkretne deklaracje i zapowiedzi.

Link do nagrania debaty
Link do zdjęć z debaty autorstwa "Cezary Kowalski Fotografia" do wykorzystania w publikacjach

Organizatorzy debaty – Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot oraz Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia – wysłali zaproszenia do sztabów ugrupowań politycznych oraz zaproszenia imienne. Odpowiedzi od Prawa i Sprawiedliwości oraz od Suwerennej Polski nie przyszły. Na debacie nie pojawił się również nikt z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Ostatecznie w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie do trudnej, lecz ważnej rozmowy o lasach zasiadły następujące osoby: Urszula Zielińska (Zieloni), Stanisław Gawłowski (Platforma Obywatelska), Elżbieta Żuraw (Nowa Lewica), Daria Gosek-Popiołek (Razem) oraz Mikołaj Dorożała (Polska 2050). Debatę poprowadziła filozofka i publicystka, Katarzyna Kasia.

Debatujący rozmawiali o braku transparentności działań Lasów Państwowych ze szczególnym naciskiem na potrzebę wprowadzenia kontroli nad finansami, a przede wszystkim wydatkami instytucji, która zarządza i bogaci się na wspólnym skarbie Polek i Polaków, jakim są lasy. Kandydatki i kandydaci podkreślali również potrzebę oddania głosu społeczeństwu, które obecnie pozbawione jest możliwości choćby zaskarżania planów wycinek. Zwrócono jednak słusznie uwagę, że w pierwszej kolejności o ochronę przyrody powinny dbać instytucje do tego powołane, jak choćby Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska. 

Debatujący podkreślili konieczność realizacji przełomowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. zapewnienia społeczeństwu dostępu do wymiaru sprawiedliwości w zakresie gospodarki leśnej. Podkreślono także potrzebę lepszego finansowania parków narodowych np. ze środków Funduszu Leśnego.

Dyskutowano także o spalaniu lasów w piecach elektrowni oraz o powołaniu kolejnych parków narodowych. Dlatego też w części pytań od publiczności zebranej w Centrum Prasowym Foksal, jak i od oglądających transmisję (w sumie ponad pół tysiąca osób) , pojawiła się prośba o deklarację, czy w pierwszych stu dniach ewentualnych rządów obecnej opozycji, zostanie powołany rezerwat Reliktowej Puszczy Karpackiej. Politycy i polityczki zgodnie zadeklarowali, że tak się stanie.

Trudno się dziwić potrzebie złożenia deklaracji, kiedy od ponad 20 lat nie powstał żaden nowy park narodowy. Wiele osób wciąż pamięta zapowiedzi powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego na teren całej puszczy, które wygłaszali kolejni ministrowie środowiska, poczynając od Jana Szyszki w 2000 r., przez działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego, czy kolejnego ministra środowiska prof. Macieja Nowickiego, aż po społeczną Inicjatywę ustawodawczą „Oddajcie parki narodowi”, która po pierwszym czytaniu ugrzęzła w sejmowej zamrażarce, mimo zebrania ponad 225 tys. podpisów. 

Bardzo nas cieszą, brzmiące szczerze zapowiedzi wprowadzenia oczekiwanych przez społeczeństwo zmian w zarządzaniu lasami. Deklaracje są ważne, ale dopiero ich wdrożenie pokaże prawdziwą odwagę oraz skuteczność polityków i polityczek. Warto jednak pamiętać, że aby tak się mogło stać, to my wszyscy, którzy troszczymy się o polską przyrodę, 15 października powinniśmy zagłosować za lasami. Wybierzmy mądrze, ponieważ od tego zależy nasze bezpieczeństwo i lepsza przyszłość naszych dzieci oraz kolejnych pokoleń

– podsumował prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, stowarzyszenia współorganizującego debatę.

Kontakt dla mediów:
Radosław Ślusarczyk, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, tel. 660 538 329, [email protected]