OCHRONA LASÓW 10.04.2025

Jest pozytywna opinia Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Kielcach dla projektu powołania rezerwatu Bliżyńskie Lasy Naturalne

15

W czwartek, 10 kwietnia, odbyła się wizja terenowa, a po niej głosowanie i pozytywne zaopiniowanie projektu utworzenia rezerwatu Bliżyńskie Lasy Naturalne przez Regionalną Radę Ochrony Przyrody z Kielc. Rezerwat o powierzchni niemal 3 tys. ha byłby efektywnym zabezpieczeniem cennej przyrody, ale także wiązałby się z szansą na turystyczny rozwój regionu i niemal milionową subwencją ekologiczną dla gmin. Wniosek o utworzenie rezerwatu złożyło w zeszłym roku Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Obszar projektowanego rezerwatu Bliżyńskie Lasy Naturalne (zwanego początkowo Suchedniowskimi Lasami Naturalnymi) to unikat w skali kraju. Stanowi on fragment Puszczy Świętokrzyskiej, tworzony m.in. przez bardzo rzadki w Polsce wyżynny bór jodłowy. Takie lasy stanowią zaledwie 0,2% powierzchni gruntów leśnych w Polsce.

Występuje tu wiele gatunków charakterystycznych dla pierwotnych puszcz takich jak chrząszcz ponurek Schneidera. Spotkać tu można sóweczkę, włochatkę, dzięcioła białogrzbietego i wilka. Na terenie projektowanego rezerwatu znajduje się 2650 ha drzewostanów ponadstuletnich. 

Dzisiejsza wizja w terenie i głosowanie rady jest naukowym potwierdzeniem, że złożony przez Pracownię  wniosek o powołanie rezerwatu jest w pełni zasadny. To korzyść dla przyrody, bo to bardzo cenny las, porównywalny z Puszczą Białowieską, ale również niemal milionowe wpływy do budżetu gmin oraz trampolina do rozwoju turystyki. Po decyzji rady czekamy teraz na zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach 

– komentuje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Wniosek o powołanie rezerwatu poparły 92 organizacje społeczne. Również 150 ludzi nauki, 27 sierpnia 2024 r., wystosowało list do Ministry Klimatu i Środowiska, postulujący utworzenie rezerwatu „Bliżyńskie Lasy Naturalne”. Naukowcy podkreślili, że w dobie wzrostu średniej temperatury na Ziemi, drastycznego zaniku bioróżnorodności, takie lasy z udziałem starych drzew o charakterze zbliżonym do naturalnego jak Lasy Suchedniowskie są naszym sprzymierzeńcem w łagodzeniu skutków katastrofy klimatyczno-ekologicznej. I dlatego należy zmienić sposób gospodarowania tym terenem.

Podobnego zdania jest Państwowa Rada Ochrony Przyrody, która we wrześniu 2024 r. wydała opinię o konieczności powołania dużego rezerwatu przyrody w Puszczy Świętokrzyskiej, uważając że byłby on istotnym i bardzo potrzebnym elementem systemu obszarów chronionych, nie tylko w skali regionalnej, ale także w skali kraju.

Powstanie rezerwatu to nie tylko korzyści przyrodnicze, ale również konkretne wpływy finansowe. Dzięki subwencji ekologicznej (wprowadzonej ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego weszła w życie 25 października 2024 r.), istniejące oraz powoływane nowe formy ochrony przyrody takie jak rezerwaty (ale także parki narodowe czy obszary Natura 2000) umożliwiają transfer środków za ochronę przyrody do samorządów. 

Trzy gminy – Bliżyn, Łączna oraz Suchedniów – na terenie których leży projektowany rezerwat Bliżyńskie Lasy Naturalne otrzymają co roku łącznie 919 150 zł subwencji ekologicznej. A co istotne, pieniądze te samorządy mogą wykorzystać na dowolny cel. Położenie projektowanego rezerwatu pomiędzy dużymi aglomeracjami (Kraków-Warszawa, Kielce-Radom) umożliwi ożywienie gospodarcze i oparcie rozwoju o unikatowe walory przyrodnicze i rekreacyjne tutejszych lasów. 

Należy podkreślić, że rezerwat będzie otwarty dla mieszkańców i turystów. Jest to możliwe dzięki jego dużej powierzchni (2965 ha), która umożliwia pogodzenie wymogów ochrony przyrody z pełnym udostępnieniem tego obszaru społeczeństwu. To nowoczesne podejście do ochrony przyrody zyskuje na popularności w całej Europie. W lutym br. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zakończyła konsultacje społeczne zarządzeń udostępniających teren rezerwatu do ruchu pieszego, rowerowego i konnego oraz do zbioru jagód i grzybów. 

Więcej o korzyściach z powołania rezerwatu przyrody Bliżyńskie Lasy Naturalne znajdziecie tej stronie – LINK

 

Kontakt:
Radosław Ślusarczyk, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, tel. 660 538 329; e-mail: [email protected]