OCHRONA LASÓW 08.06.2017

Rusza lawina protestów przeciwko wycince w Puszczy Białowieskiej. Kolejne miasta dołączają do akcji solidarnościowych w obronie Puszczy

puszcza-bialowieska-torun-11.JPG

5 czerwca w Toruniu odbyła się pierwsza akcja solidarnościowa w obronie Puszczy Białowieskiej zorganizowana przez aktywistów Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. W najbliższym tygodniu do akcji dołączą kolejne 4 miasta.

  • 9 czerwca Poznań – od godz. 16.00 pod biurem PiS na ul. Św. Marcina
  • 10 czerwca Bydgoszcz – od godz. 11.00 w miejscu Infopunkt przy ul. Mostowej
  • 13 czerwca od 17.00 do 18.00 Katowice Rynek – plac pod Teatrem Śląskim
  • 13 czerwca Gdańsk od 18.00 do 19.00 ul. Długi Targ

Celem wszystkich akcji jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na dokonywaną na ogromną skalę dewastację Puszczy Białowieskiej przez masowe wycinki ciężkim sprzętem. Dla zysku wycinane są zdrowe, ponadstuletnie drzewa w najcenniejszych drzewostanach. Wycinki te łamią krajowe i międzynarodowe prawa dotyczące ochrony zagrożonych gatunków.

Organizatorami akcji są aktywiści organizacji pozarządowych, którzy w ostatnich tygodniach przebywali w Puszczy Białowieskiej i na własne oczy widzieli dewastację Puszczy dokonaną pod pretekstem walki z kornikiem. Wielu z nich uczestniczyło w akcjach obywatelskiego nieposłuszeństwa 28.05 oraz 04.06, kiedy to łącznie ponad 200 osób wkroczyło na zamknięty przez Nadleśnictwa teren Puszczy, na miejsca zrębów. Akcje obrony Puszczy popierają polscy naukowcy i celebryci, na katowickim Rynku 13 czerwca od godz. 17.00 będą przemawiać: dr Ryszard Kulik – ekolog, pisarz, psycholog; dr hab. Adam Rostański – botanik oraz prof. Piotr Skubała – ekolog i akarolog.

Postulaty skierowane do Ministerstwa Środowiska oraz dyrekcji Lasów Państwowych są następujące:

  • żądamy natychmiastowego wstrzymania wycinki,
  • żądamy wycofania ciężkiego sprzętu (harwesterów) z puszczańskich nadleśnictw,
  • żądamy cofnięcia zakazu wstępu do lasu, który od kilku tygodni obowiązuje w nadleśnictwach Hajnówka i Białowieża,
  • żądamy rozpoczęcia prac legislacyjnych zmierzających do powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego na teren całej polskiej części Puszczy Białowieskiej.

Aktualne informacje o Puszczy Białowieskiej: http://puszcza.pracownia.org.pl

Linki do wydarzeń:

Osoby kontaktowe: