OCHRONA LASÓW 11.06.2017

Katowice w obronie Puszczy Białowieskiej

puszcza-dscf4501-kadr.jpg

We wtorek 13 czerwca w Katowicach odbędzie się protest mieszkańców Śląska przeciw działaniom Lasów Państwowych w Puszczy Białowieskiej organizowany przez członków i sympatyków stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Pod hasłem „STOP wycince – solidarni z Puszczą Białowieską” działacze społeczni oraz mieszkańcy chcą zaprotestować w pokojowy sposób przeciwko niszczeniu tego najcenniejszego w Europie lasu, jakim jest Puszcza Białowieska.

Protest przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej rozpocznie się o godzinie 17.00 na katowickim Rynku, na placu przy Teatrze Śląskim.

Akcje solidarni z Puszczą Białowieską odbyły się już w wielu miastach polski Toruń, Poznań, Kraków, Gdańsk.

Celem wszystkich akcji jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na dokonywaną przez Lasy Państwowe dewastację Puszczy Białowieskiej na ogromną skalę przez masowe wycinki drzew za pomocą ciężkiego sprzętem.

Akcję obrony Puszczy popierają śląscy naukowcy, którzy zabiorą głos podczas wtorkowego zgromadzenia: dr Ryszard Kulik – ekolog, pisarz, psycholog; dr hab. Adam Rostański – botanik oraz prof. Piotr Skubała – ekolog i akarolog. Ze zgromadzonymi połączy się także elektronicznie dr hab. Anna Orczewska, ekolog lasu, aby wyrazić swój zdecydowany sprzeciw wobec tego, co dzieje się w Puszczy.

„Puszcza Białowieska ma ogromne znaczenie nie tylko dla przyrodników, ale dla każdego z nas. To nasz narodowy skarb, którego nam wszyscy zazdroszczą. To wspólne dobro, będące jednym z filarów naszej narodowej tożsamości i dumy. To znakomita podstawa dynamicznego rozwoju turystyki. Nie mamy w Polsce nic cenniejszego” – mówi prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.

Link do wydarzenia na Facebooku

W Puszczy Białowieskiej, najcenniejszym przyrodniczo naturalnym lesie nizinnym w Europie, trwa intensywna wycinka drzew prowadzona przy pomocy ciężkiego sprzętu. Codziennie, pod pretekstem walki z kornikiem, wycinane są setki nawet stuletnich drzew, które stanowią o wartości i dzikości tego ostatniego skrawka naturalnej puszczy na Niżu Europejskim.

Jesteśmy w momencie, w którym naturalna, dzika Puszcza zamieniana jest w zwykła plantacje drewna: drzewostany ponadstuletnie są wycinane i wywożone pod pretekstem walki z kornikiem, a w ich miejscu za chwilę zostanie posadzony w rządkach las, jakich setki w całej Polsce

Postulaty skierowane do Ministerstwa Środowiska oraz dyrekcji Lasów Państwowych są następujące:

  • żądamy natychmiastowego wstrzymania wycinki,
  • żądamy wycofania ciężkiego sprzętu (harwesterów) z puszczańskich nadleśnictw,
  • żądamy cofnięcia zakazu wstępu do lasu, który od kilku tygodni obowiązuje w nadleśnictwach Hajnówka i Białowieża,
  • żądamy rozpoczęcia prac legislacyjnych zmierzających do powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego na teren całej polskiej części Puszczy Białowieskiej.

Osoby kontaktowe:
prof. Piotr Skubała, tel. 785 975 594, [email protected]
dr Ryszard Kulik, tel. 502 868 412, [email protected]