OCHRONA LASÓW 26.09.2010

Smutna prawda o ochronie zwierząt w Puszczy Białowieskiej

Celem akcji jest doprowadzenie do utworzenia strefy ochronnej zwierząt łownych w otulinie Białowieskiego Parku Narodowego oraz doprowadzenie do zbadania wpływu myślistwa na przyrodę Puszczy.

W dniu 16 września wysłaliśmy Apel do Ministra Środowiska o utworzenie strefy ochronnej zwierząt łownych w istniejącej otulinie Białowieskiego Parku Narodowego, który poparło 28 organizacji przyrodniczych.

Od 17 września do końca rykowiska aktywiści Pracowni są w terenie. Do dnia dzisiejszego uniemożliwiliśmy odbycie kilkunastu polowań.

Aktywiści Pracowni znajdują ślady po polowaniach – szczątki zwierząt, kości, wnętrzności, krew, łuski po amunicji. Monitorujemy niemal wszystkie miejsca gdzie poluje się w Puszczy. Zostały zlokalizowane 64 ambony myśliwskie wraz z nęciskami (miejsce wabienia zwierzyny pod ambonę poprzez wysypywany pokarm – tam zwierzęta zostają zastrzelone). We wszystkich tych miejscach dokonuje się regularnych polowań. Codziennie znajdujemy kolejne nowe ambony z nęciskami. Aktywiści przebywają w terenie niemal całą noc.

Jeszcze raz apelujemy do Ministra Środowiska by wstrzymał polowania na terenie Puszczy Białowieskiej oraz utworzył strefę ochronną zwierząt łownych w otulinie parku narodowego.

Na całym obszarze Puszczy Białowieskiej zabija się rocznie ponad 700 jeleni, dzików i saren (w sezonie łowieckim 2010/2011 zaplanowano do odstrzału 247 jeleni). Część z tych zwierząt zastrzelona zostaje w bezpośredniej bliskości Białowieskiego Parku Narodowego w jego otulinie, a zdarza się nawet jest dobijana na terenie samego parku, co jest niezgodne z prawem.

PUSZCZA BIAŁOWIESKA, RAZEM ZE ZWIERZĘTAMI, KTÓRE TAM ŻYJĄ, JEST WARTOŚCIĄ I DZIEDZICTWEM CAŁEGO POLSKIEGO NARODU – NIE TYLKO MYŚLIWYCH!

Zobacz:

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Osoba kontaktowa: Radosław Ślusarczyk, Prezes Zarządu PNRWI
tel. 660 538 329; e-mail: [email protected]
ul. Jasna 17, 43-360 Bystra
tel.: (+48) 33 817 14 68

Czytaj również: