Dla mieszkańców

Eksperci podkreślają, że wszędzie na świecie w miejscach przyrodniczo cennych, które są chronione – społeczności mają się dobrze. Dla okolicznych mieszkańców rozwój turystyki przyrodniczej oznacza korzyści ekonomiczne - rezerwaty podnoszą wartość prywatnych działek w okolicy i zwiększają zatrudnienie w branży turystycznej.

Bliżyńskie Lasy Naturalne – zdjęcia na stronę (3)

Jakie korzyści odniosą mieszkańcy gmin, na których powołany jest rezerwat?

  • Podniesienie wartości działek położonych w pobliżu projektowanego rezerwatu
  • Rozwój branży turystycznej - możliwość własnej działalności lub zatrudnienia w nowych miejscach pracy
  • Korzyści ze zwiększenia subwencji ekologicznej dla Gmin Bliżyn, Łączna i Suchedniów, które mogą być wykorzystane przez Gminę na dowolne cele - imprezy plenerowe, rozwój transportu busów, wyrównywanie szans edukacyjnych dla dzieci 
  • Niezakłócona możliwość zbiorów grzybów i jagód

Korzyści dla rolników

Duży obszar chronionej przyrody będzie także ostoją dla dzikich zwierząt. Buki, które nie zostaną ścięte z powodu powołania rezerwatu będą owocować i stanowić pokarm dla dzików – a te nie będą musiały szukać pożywienia wśród okolicznych pól. Zwierzęta nie niepokojone piłami i polowaniami zostaną w lesie, co ograniczy szkody w płodach rolnych. Do przegęszczenia populacji zwierząt nie dojdzie, ponieważ kopytne tj. jelenie, sarny i dziki stanowią bazę pokarmową tutejszej grupy rodzinnej wilków.

Zbiór jagód i grzybów

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska dopuszcza ruch pieszy i zbiór owoców runa na terenie rezerwatu – mieszkańcy zachowają więc dostęp do miejsc z najlepszymi grzybami i jagodami. Trwała forma ochrony przyrody oznacza, że starolas ze świetnymi stanowiskami prawdziwków nie zostanie wycięty, zaorany i zamieniony w młodnik otoczony siatką.