Rozwój regionu

Ze względu na naturalność i bogactwo gatunków roślin i zwierząt tutejsze lasy porównywalne są do Puszczy Białowieskiej. I tak jak ona, może przyciągnąć rzesze turystów.

15

Turystyka przyrodnicza rozwija się na świecie 6 razy szybciej niż inne jej gałęzie, a dzieje się tak ponieważ miejsc cennych przyrodniczo ubywa, a te które zostają stają się więcej warte.  Przybywa ludzi, którzy chcą zobaczyć piękno naturalnej przyrody i doświadczyć spokoju. Atrakcyjne ścieżki piesze, rowerowe a także konne szczególnie przyciągną mieszkańców dużych miast, którzy są w stanie dużo zapłacić za walory lasów naturalnych.

Położenie projektowanego rezerwatu pomiędzy dużymi aglomeracjami (Kraków-Warszawa, Kielce-Radom) umożliwi ożywienie gospodarcze i oparcie rozwoju o unikatowe walory przyrodnicze i rekreacyjne tutejszych lasów.

Łatwo wyobrazić sobie inwestycje reklamowane jako położone kilkaset metrów od Puszczy Świętokrzyskiej, np. nowe agrokwatery, pensjonaty, restauracje, wypożyczalnie rowerów, sklepy i związane z nimi nowe miejsca pracy.

Unikalne w skali całego kraju lasy są jednym z największych atutów regionu świętokrzyskiego. Czas przekuć potencjał turystyczny tego regionu w sukces. Powołanie rezerwatu to trampolina do rozwoju ale także zabezpieczenie dobrostanu mieszkańców również w kategoriach zdrowia publicznego. Wszyscy możemy na tym zyskać!