Wartość przyrodnicza

Lasy suchedniowskie to unikat w skali kraju. Ze względu na naturalność lasu porównywany jest do Puszczy Białowieskiej. To fragment Puszczy Świętokrzyskiej, tworzony przez bardzo rzadki w kraju wyżynny bór jodłowy – takie lasy stanowią zaledwie 0,2% powierzchni gruntów leśnych w Polsce.

Dolina Rospudy. Fot. Piotr Fiedorowicz
Dolina Rospudy. Fot. Piotr Fiedorowicz

Występuje tu wiele gatunków charakterystycznych dla pierwotnych puszcz takich jak chrząszcz ponurek Schneidera. Występują tu sóweczka, włochatka, dzięcioł białogrzbiety i wilk. Na terenie projektowanego rezerwatu znajduje się 2650 ha drzewostanów ponadstuletnich. Eksperci przekonują, że „Bliżyńskie Lasy Naturalne” pozwolą zachować bogactwo roślin i zwierząt które tu występują. Podkreślają także, że lasy z dużym udziałem starych drzew są sprzymierzeńcem w łagodzeniu skutków kryzysu ekologicznego – służą więc wszystkim.

Rezerwatowi Bliżyńskie Lasy Naturalne przyściweca idea zintegrowania potrzeb przyrodniczych i funkcji społecznych. Dzięki dużej powierzchni umożliwi on niezakłócony przebieg naturalnych procesów ekologicznych a społeczeństwu pozwoli na doświadczenie przyrody czy zbiór runa leśnego. To nowoczesne podejście do ochrony przyrody zyskuje na popularności w całej Europie.