Poparcie
Wniosek o powołanie rezerwatu poparły 92 organizacje społeczne*, zauważając że wybitne walory przyrodnicze tego obszaru kształtowane przez naturalne procesy przyrodnicze sprawiają, że Lasy Suchedniowskie porównywane są do Puszczy Białowieskiej.

Również zdaniem ponad 150 ludzi nauki, którzy 27 sierpnia br. wystosowali list do Ministry Klimatu i Środowiska, postulujący utworzenie rezerwatu „Suchedniowskie Lasy Naturalne”, takie ekosystemy należą dziś do rzadkości. Naukowcy podkreślili, że w dobie wzrostu średniej temperatury na Ziemi, drastycznego zaniku bioróżnorodności, takie lasy z udziałem starych drzew o charakterze zbliżonym do naturalnego jak Lasy Suchedniowskie są naszym sprzymierzeńcem w łagodzeniu skutków katastrofy klimatyczno-ekologicznej. I dlatego należy zmienić sposób gospodarowania tym terenem.
Podobnego zdania jest Państwowa Rada Ochrony Przyrody, która we wrześniu 2024 r. wydała opinię o konieczności powołania dużego (rzędu 3 tys. ha) rezerwatu przyrody w Lasach Suchedniowskich, uważając że byłby on istotnym i bardzo potrzebnym elementem systemu obszarów chronionych, nie tylko w skali regionalnej, ale także w skali kraju.
*List poparcia 92 organizacji – link